چندی پیش یک نرم افزار لاینتر به همراه چندین مجموعه از فلشکارهای فرانسه رو براتون گذاشته بودم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. اما از اونجایی که فلش کارت ها بیشتر به درد جاهایی مثل تاکسی و اتوبوس می‌خورند که نمیشه کتاب خوند، دنبال راهی برای تبدیل این فلش کارت ها به نرم افزار موبایل بودم. بالاخره یک نرم افزار خوب پیدا کردم. برای انتخاب این نرم افزار، من چندین نرم افزار مدیریت فلش کارت رو تست کردم تا به این رسیدم. 

نرم افزار Anki نسخه 1 یکی از بهترین نرم افزارهای خارجی و رایگان در زمینه ساخت و مرور فلش‌کارت است و این نرم افزار برای سیستم عاملهای ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و آیفون نسخه های جداگانه ای دارد. همچنین آرشیو خیلی کامل و رایگانی از لغات نیز برای زبان های گوناگون دارد که می توانید آنها را دانلود و استفاده کنید. درضمن شما خودتان هم می توانید در این نرم افزار فلش کارت بسازید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید. (همانطور که ما ساختیم)

فلش کارت های زبان برای موبایل

مهم: من فلش‌کارت هایی را که چند ماه پیش با کمک دوستانم برای نرم افزار لاینتر فارسی تهیه کرده بودیم، به فرمت نرم افزار Anki نسخه 1 تبدیل کردم. این فلش کارتها به نسخه 2 نرم افزار نمی خوره. بخصوص برای گوشی اندروید حواستون باشه که Anki 1 را از لینکهایی که گذاشتم دانلود و نصب کنید.

اولین مرحله نصب این برنامه است در رایانه یا گوشی یا تبلت تان. 

دومین مرحله دانلود فایل های فلش کارت مورد نیاز و نصب آنها در برنامه ویندوز یا موبایل است. هر یک از مجموعه های فلش کارت را Deck می نامند. هر Deck بصورت یک فایل با پسوند Anki ذخیره میشود. اگر از برنامه تحت ویندوز انکی استفاده می‌کنید، باید فایلهای دانلود شده را در پوشه my Documents\Anki بریزید. اگر از برنامه موبایل AnkiDroid استفاده می‌کنید باید فایلها را در پوشه ankiDroid در روت گوشی بریزید. 

دانلود کلیه بانک های لغات زیر، در یک فایل زیپ از اینجا یا اینجا 6 MB

سومین مرحله: کار با نسخه اندروید: فایلهای لغات را پیش از اجرای برنامه باید به پوشه AnkiDroid در داخل گوشی تان منتقل کنید. برنامه را اجرا کنید. دکمه منوی گوشی را بزنید. حالا گزینه های برنامه ظاهر میشود. با زدن گزینه All Decks لیست مجموعه هایی که در گوشی شما ریخته شده، نشون داده میشود. یکی از مجموعه ها را کلیک کنید. سپس روی دکمه Start Reviewing کلیک کنید تا مــرور آغاز شود.

چهارمین مرحله : کار با نسخه آنلاین Anki : باید در سایت Ankiweb.net یکبار ثبت نام کنید. حالا می توانید از این نام کاربری برای هماهنگ (sync) کردن فایلهای نسخه موبایل یا کامپیوتر با نسخه تحت وب این برنامه استفاده کنید. از لینک  Decks در سایت، می توانید مجموعه های خود را ببینید و با کلیک روی یکی از آنها، مرور لغات را در مرورگر آغاز کنید. (وقتی در گوشی و کامپیوتر در برنامه با اکانتی که در سایت  Ankiweb.net ایجاد کرده اید لاگین کنید، برنامه خودش لغات مرورشده را با سایت sync میکنه و اینجوری هنگام سوییچ کردن از یک دستگاه به دستگاه دیگر، لغات تکراری رو مرور نمی کنید و برنامه مدیریت آنچه در هر روز باید مرور کنید را بر عهده می گبرد.)

و حالا : دانلود نسخه جدید Anki 2.0 و مبدل فلشکارتها در ادامه مطلب ... 


نرم افزار خود را به نسخه 2 آپدیت کنید : Anki 2

اولین مرحله دانلود و نصب Anki 2 برای نسخه های سیستم عامل :

مرحله دوم : برای ماندگار شدن این فلش کارتها، من اونها رو در سایت AnkiWeb به اشتراک گذاشتم. بنابراین شما می توانید آنها را در سایت آنلاین Ankiweb نیز استفاده کنید و همچنین می توانید آنها را با استفاده از برنامه ANKI 2 هم استفاده کنید. هم در نسخه ویندوز و هم موبایل .... بنابراین از این به بعد به جای دانلود این فلش‌کارتها از این وبلاگ، می توانید آنها را با سرچ در میان مجموعه لغات به اشتراک گذاشته شده پیدا کنید یا از لینک های زیر استفاده کنید: 
مبدل فایلهای نرم افزار لاینتر به نرم افزار anki:
فایل مبدل را همراه با راهنمای تبدیل براتون آپلود کردم . آنرا از اینجا  یا اینجا  دانلود کنید و فایلهای لاینتر خود را به anki یا اکسل تبدیل کنید. (راهنماش هم داخل فایل موجوده)